CHAMPIONSHIP BEST PERFORMANCES

Scottish National Championships

updated October 2021

Men - Outdoor

Event Senior Under 20 Under 17 Under 15 Under 13
 100

10.0

Allan Wells

Edin Southern

1979

10.00

Ian Mackie

Pitreavie

1998

10.43

Michael Olsen

Edinburgh

2017

10.72

Cameron Tindle

Edinburgh

2014

11.43

Wallace Graham

Ayr Seaforth

2009

11.99

Timi Fatona

Aberdeen

2017 

200

20.11

Allan Wells

Edin Southern

1980

21.08

Elliot Bunney

Edin Southern

1984

21.8

Chris Carson

Lochgelly

1996

23.05

Alex Poustie-Williamson

Edinburgh

2018

25.44

Timi Fatona

Aberdeen

2017 

400

46.47

Brian Whittle

Ayr Seaforth

1989

47.8

Iain Cuthbertson

Pitreavie

1979

47.86

Kris Stewart

Lochgelly

1995

36.42 (300)

Ben Sinclair

Manx

2019

 
800

1:44.79

Tom McKean

Bellshill YM

1989

1:49.25

Chris McGeorge

Cockermouth

1980

1:53.33

Mark Mitchell

Forres

2004

2:00.10

Oscar Logan

Law & District

2019

2:12.07

Calum Dick

Giffnock North

2021 

1500

3:40.1

John Robson

Edin Southern

1978

3:46.4

Graham Williamson

Springburn

1978

3:59.37

Cameron Steven

Lasswade

2015

4:14.63

Craig Wellcoat

Law & District

2008 

4:34.36

Fergus Ross

Harmeny

2021 

3000  

8:22.20

Sol Sweeney

Perth SH 

2017

8:40.67

Josh Kerr

Edinburgh

2014

   
5000

13:33.4

David Black

(Eng) 1975

14:37.7

Ian Campbell

Strathclyde Univ

1978

     
10000

28:28.35

Allister Hutton

Edin Southern

1981

       
3000S

8:38.9

Ian Gilmour

Clyde Valley

1978

5:51.13 (2000S)

Iain Murdoch

Avonside

1999

4:21.24 (1500S)

Scott Green

Central

2009

   
110H

13.59

David Nelson

(Eng) 1990

13.91

Ethan Akanni

Bexley

2017

13.18 (100H)

Reuben Nairne

Giffnock North

 2019

11.17 (80H)

Cameron Goodall

Edinburgh AC 2008 

11.69 (75H)

Cameron Goodall Lasswade

2006 

400H

50.45

Charles Robertson-Adams

Newham 2001

53.24

Jack Lawrie

Pitreavie

2015

53.72

Ewan Dyer

Pitreavie

2011

   
HJ

2.28

David Anderson

Australia

1991

2.09

Allan Smith

Shaftesbury

2011

2.11

Ken McKeown

Ayr Seaforth

1998

1.91

Richard Byers

Seaton

2005

1.97 (SB) *

Ross Hepburn 

Edinburgh AC

1976

1.60

Iain Ramsay

Inverness

1996 

Owen Ashall

Edinburgh

2014

PV

5.33

Jax Thoirs

VP Glasgow

2019

5.10

Charlie Myers

Middlesbrough

2015

4.50

Reuben Nairne

Giffnock North

2019 

3.60

Aidan Brindley North Ayrshire

2018

 
LJ

7.98

Chris Tomlinson

Newham

2002

7.53

Alessandro  Schenini

Giffnock North

2019

7.34

Murray Fotheringham

Giffnock North

2019

6.50

Joel McFarlane

Arbroath

2015 

5.12

Reuben Nairne

Giffnock North

2014 

TJ

16.32

Craig Duncan

Edin Southern

1987

15.40

Craig Duncan

Shettleston

1984

14.24

Stephen MacKenzie

Inverness

2017

12.84

Miraji Ahmed

Glas Sch of Sport

2016 

 

SP

19.10

Scott Lincoln

York

2018

18.23

Jamie Stevenson

Newham

2008

17.24

George Evans

Inverness

2014

14.87

Jack Halpin

Gateshead

2018

11.45

Derek McShannock

Airdrie 1998  
DT

60.74

Werner Reiterer

Australia

1992

57.86

Nicholas Percy

Shaftesbury

2013

55.32

George Evans

Inverness

2014 

45.94

Alis. McDiarmid

Falkirk Victoria

2000 

33.14

Chris Orr

Carlisle

1995 

HT

74.63

Mark Dry

Woodford Green

2014

65.72

Nicholas Percy

Shaftesbury

2013

62.05

Chris Bennett

Victoria Park

2006 

58.85

Scott Wilson

Reivers

2006 

 
JT

80.38

James Campbell

Cheltenham

2010

70.47

James Campbell

Cheltenham

2007

68.34

James Campbell

Cheltenham

2004 

53.98

Ryan Stewart

Central

2006 

38.09

Ryan Stewart

Central

2004 

Dec

7510

Peter Glass

Liverpool

2013

7038

Joel McFarlane

Arbroath

2018

6781

Joel McFarlane

Arbroath

2017 

3157 (Pen)

Gregor Simey

Corby

2003 

1930 (Pen)

Fergus MacGilp

Pitreavie

2017 

4x100

41.84

Caledon Park

1992

42.99

Clydesdale

2003

42.89

Edinburgh AC

2014

45.51

Edinburgh AC

2008 

52.44

Lasswade

2006 

4x400

3:15.3

Edinburgh AC

1979

3:25.5

Central Region

1981

3:24.86

Vict Pk Glasgow

2007 

2:38.72 (4x300)

Edinburgh AC

2018

 
3x800

5:47.35

Aberdeen

1994

 

5:56.94

Giffnock North

2021

6:21.99

Giffnock North

2008

7:05.27

City of Edinburgh

2005

 

In the U15 high jump, Ross Hepburn jumped 1.97 in the Senior Boys' championship in 1976. Although the age-groups changed when the U15 championship commenced in 1993, he would have been eligible for the U15 age-group at the time.

Women - Outdoor

Event Senior Under 20 Under 17 Under 15 Under 13
 100

11.34

Merlene Ottey

Slovenia

2006

11.66

Jenna Wrisberg

Giffnock North

2017

11.55

Alisha Rees

Banchory

2014

12.3

Fay Nixon

Edin Southern

1975

Morag Todd

Clyde Valley

1980

12.8

Myra McShannon

Glasgow AC

1988 

200

22.90

Allison Curbishley

Edin Woollen M 1998

23.66

Alisha Rees

Banchory

2017

24.1

Linsey Macdonald

Pitreavie

1979

24.67

Jade Hutchison

Dunfermline TF

2016

26.2

Myra McShannon

Glasgow AC

1988 

400

51.96

Allison Curbishley

Edin Woollen M

2000

54.09

Gemma Nicol 

Dunf'mline WF

2005

39.23 (300)

Gemma Nicol

Dunf'mline WF 

2002

40.13 (300)

Aaliyah McCloud

Central

2021

 
800

2:01.98

Yvonne Murray

Edinburgh AC

1988

2:06.32

Morag MacLarty

Central

2005

2:10.56

Sarah Kelly

Dundee HH

2009

2:12.37

Isabel Linaker

Pitreavie

1990

2:22.1

Mary Anderson

Edinburgh AC

1980

1500

4:08.14

Lynne MacIntyre

Glasgow AC

1989

4:21.23

Abbey McGhee

VP Glasgow

2009

4:30.00

Morag MacLarty

Central

2002

4:30.91

Isabel Linaker

Pitreavie

1990 

4:55.22

Sarah Coutts

Pitreavie

2015

3000  

9:32.11

Eloise Walker

Edinburgh AC

2019

9:45.50

Anna Hedley

Fife AC

2019

   
5000

16:10.26

Gillian Palmer

Edin Univ H&H

2002

16:45.09

Naomi Lang

Aberdeen

2017

     
10000

32:57.91

Hayley Haining

Kilbarchan

2008

       
3000S

10:10.76

Emily Stewart

Edinburgh AC

2013

5:07.21 (1500S)

Sarah Tait

Lasswade

2019

4:55.32 (1500S)

Georgia Ledingham

Corstorphine

2019

   
100H

13.26

Pat Rollo

Pitreavie

1984

13.79

Holly McArthur

Whitemoss

2017

11.34 (80H)

Catherine Murphy

Glasgow AC

1990

11.10 (75H)

Lyndsey Russell 

Fife

1998 

11.04 (70H)

Holly Whittaker

Elgin

2021

400H

56.9

Eilidh Child

Pitreavie

2008

59.96

Eilidh Child

Pitreavie

2004

42.43

Eilidh Child

Pitreavie

2003

   
HJ

1.89

Julie Crane

Sale

2004

1.80

Jayne Barnetson

Inverness

1985

1.79

Jayne Barnetson

Inverness

1984

1.67

Carly Sharp

Edin Woollen M 2002

Abbey Orr

VP Glasgow

2018

1.54

Julie Reid

Kilbarchan

1988

Mya McMahon

Falkirk Victoria

2017

PV

4.06

Henrietta Paxton

Birchfield

2009

3.71

Jennifer Graham

City of Glasgow

2003

3.50

Kim Skinner

Falkirk Victoria

2004 

2.80

Hannah Lawler

Cumbernauld

2010

 
LJ

6.52

Sheila Sherwood

Sheffield

1972

6.05

Rachel Alexander

Giffnock North

2015

6.12

Karen Glen

Aldershot

1980

5.51

Yvonne Anderson

Glasgow AC

1979

Jill Brooks 

Falkirk Victoria

2006

Molly Reville

Edinburgh AC

2019

Holly Kirkwood

VP Glasgow

2019

5.16

Alix Shepherd

Caithness

1986 

TJ

13.15

Nony Mordi

Shaftesbury

2010

12.70

Nony Mordi

Shaftesbury

2006

12.27

Ellie O'Hara

Edinburgh AC

2019

11.17

Ellie O'Hara

Edinburgh AC

2017

 

SP

15.65

Alison Rodger

Sale

2008

14.40

Mary Anderson

Edinburgh AC

1985

15.90

Michaela Walsh

Ireland

2015

14.73

Valerie Adams

New Zealand

1999

12.37

Meghan Porterfield

VP Glasgow

2018  

DT

57.32

Meg Ritchie

Edin Southern

1982

44.78

Alison Grey

Edinburgh AC

1992

41.96

Julie Robin

City of Glasgow

1993 

40.92

Sandra McDonald

Pitreavie

1978 

36.00

Cath. Garden

Pitreavie

1991 

HT

64.81

Shirley Webb

Trafford

2005

57.63

Michaela Walsh

Ireland

2017

62.40

Kirsty Costello

Kilbarchan

2019 

56.84

Lily Murray

Swale

2019

31.87

Kirsty Costello

Kilbarchan

2014

JT

55.79

Lorna Jackson

Edin Woollen M

1998

44.17

Keira Waddell

Edinburgh AC

2018

43.21

Keira Waddell

Edinburgh AC

2018 

37.73

Kirsty Costello

Kilbarchan

2017 

36.64

Natasha Wilson

Carlisle

2008 

Hep

5422

Holly McArthur

Edinburgh AC

2019

4852

Alice Lennox

Stoke

2008

5051

Holly McArthur

Whitemoss

2016 

3246 (Pen)

Aileen Wilson

Peterborough

1998 

2805

Stroma Fraser Inverness

2018 

4x100

47.0

Edin Southern H

1970

 

47.25

Motherwell

1995

49.3

Glasgow AC

1990

53.22

VP-Glasgow

2019

4x400

3:44.9

Pitreavie

1979 & 1981

 

2:46.74 (4x300)

Giffnock North 

2019

2:49.40 (4x300)

Central

2016

 
3x800

6:46.71

City of Glasgow 

1992

 

6:50.21

Dundee Hawkhill 

2009

7:00.08

Giffnock North

2014

7:31.6

Pitreavie

1990

SATS

 

Scottish Association of Track Statisticians (SATS)

 

Contact E-Mail: scotstats@aol.com

 

Contact Tel: 07549 898192

 

Facebook: Our facebook page

 

SATS Scottish Athletics Network

 

 

Contact