THE SATS CHALLENGE RANKINGS 2018

The 2017 Winner - Eilish McColgan
The 2017 Winner - Eilish McColgan

The SATS Challenge Rankings rank Scottish athletes based on the SATS Performance Tables on this website. The ranking scores approximate to 1200 points for the equivalent of a World top 50 position to 600 points for the equivalent of a Power of 10 Top 10 position at Under-15 level.

 

The Challenge Rankings are made up of an athlete's top 3 performance scores in the 2018 outdoor season along with bonus points for performances at the European, Commonwealth, British and Scottish Championships.

 

The rankings cover track and field athletics only. The indoor season and road running performances are not included.

THE SATS CHALLENGE 2018

Pos LY Athlete Club Events Score
1 2 LAURA MUIR Dundee Hawkhill 1500 metres 4490
2 1 EILISH McCOLGAN Dundee Hawkhill 1500, 3000 & 5000 metres 4240
3 3 EILIDH DOYLE Pitreavie 400 metres hurdles 4096
4 7 JAKE WIGHTMAN Edinburgh 800 metres 4016
5 8 STEPHANIE TWELL Aldershot 1500 & 3000 metres 4005
6 46 BETH DOBBIN Edinburgh 200 metres 3899
7 6 CHRIS O'HARE Edinburgh 1500 metres 3883
8 4 LYNSEY SHARP Edinburgh 800 metres 3878
9 10 CHRIS BENNETT Shettleston Hammer 3747
10 14 MARK DRY Woodford Green Hammer 3664
11 9 GUY LEARMONTH Lasswade 800 metres 3660
12 11 NICK PERCY Shaftesbury Discus 3637
13 17 ALLAN SMITH Falkirk Victoria High jump 3605
14 21 NEIL GOURLEY Giffnock North 1500 metres, Mile 3599
15 37 KIRSTEN McASLAN Sale 400 metres hurdles 3566
16 13 ZOEY CLARK Aberdeen 400 metres 3560
17 27 JEMMA REEKIE Kilbarchan 1500 metres, Mile 3540
18 20 DAVID SMITH Giffnock North High jump 3491
19 16 JACK LAWRIE Pitreavie 400 metres hurdles 3430
20 19 JOSH KERR Edinburgh 1500 metres, Mile 3397
21 23 KIRSTY LAW Inverness Discus 3378
22 65 JAMIE WILLIAMSON Springburn 1500 metres, Mile 3307
23 47 CIARAN WRIGHT Falkirk Victoria Hammer 3302
24 42 LUKE TRAYNOR Giffnock North 3000m, 5000m, 10000m 3300
25 - GEORGE EVANS Inverness Discus 3282
26 28 ANDREW MURPHY Kilbarchan Decathlon 3250
27 36 HEATHER PATON Birchfield 100m hurdles 3242
28 22 SCOTT HUGGINS Blackheath Pole vault 3233
29 41 NIKKI MANSON Giffnock North High jump 3227
30 74 SOL SWEENEY Perth Strathtay 1500 & 3000 metres 3221
31 100 ZARA ASANTE Blackheath Triple jump 3216
32 67 GRANT PLENDERLEITH Falkirk Victoria 400 metres 3196
33 28 ANDY FROST Woodford Green Hammer 3189
34 39 GREG MILLAR Birchfield Javelin 3182
35 49 MHAIRI HENDRY VP Glasgow 800 metres 3169
36 40 MARTIN LIPTON Kilbarchan 400m hurdles 3161
37 - JOE BLOOMFIELD Chelmsford Hammer 3152
38 - MHAIRI MACLENNAN Edinburgh Univ 3000m, 5000m & 10000m 3130
39 32 ALISHA REES Edinburgh 200 metres 3093
40 71 DECLAN GALL Dundee Hawkhill 400m hurdles 3085
41 45 ANGUS McINROY Shettleston Discus 3007
42 56 LEWIS McGUIRE VP Glasgow High jump 2996
43 - LUKE CALDWELL Dorking 1500, 5000 & 10000m 2995
44 48 BEN GREENWOOD Perth Strathtay 800 & 1500 metres 2968
45 - TOM CHANDLER Central Decathlon 2942
46 - LOGAN REES Fife 3000 & 10000 metres 2939
47 33 HOLLY REES Cambridge & Col 5000 & 10000 metres 2932
48 66 ADAM CRAIG Edinburgh 1500 & 5000 metres 2927
49 - JAMIE CROWE Central 5000 & 10000 metres 2925
50 - ANNA NELSON Inverness 400m hurdles 2917
51 99 NATALIE ROBBINS Edinburgh Hammer 2916
52 63 DAVID JOHN MARTIN Shettleston Long jump 2915
53 75 ERIN WALLACE Giffnock North 1500 metres 2911
54 61 DANIEL REES Aberdeen 400m hurdles 2910
55 79 GRANT MUIR Giffnock North 800 & 1500 metres 2908
56 15 JAX THOIRS VP Glasgow Pole vault & Long jump 2908
57 - ANTONY DAFFURN Kilbarchan Triple jump 2907
58 96 BEN POTRYKUS Pitreavie 800 & 1500 metres 2894
59 57 PAUL OGUN Croydon Long jump 2890
60 35 EUAN BRYDEN Windsor Pole vault 2885
61 58 ALASTAIR HAY Central 5000 metres, Mile 2874
62 82 ROSS DOUGLAS Charnwood Hammer 2867
63 - JONATHAN GLEN Inverclyde 3000m steeplechase 2847
64 70 MICHAEL OLSEN Edinburgh 100 metres 2845
65 - LLOYD KEMPSON Cambridge & Col 3000 metres 2844
66 84 KATY WYPER Blackpool 100 & 200 metres 2841
67 - ANTHONY YOUNG Kilbarchan 400 metres 2828
68 - CALUM HENDERSON Edinburgh  Long jump 2827
69 51 LACHLAN OATES Shettleston 3000m, 10000m, 3000S 2825
70 38 HOLLY McARTHUR Edinburgh Heptathlon, 100mH 2813
71 44 ALLAN HAMILTON Edinburgh 200 & 400 metres 2807
72 - STEPHEN MACKENZIE Inverness Long jump 2795
73 - PATRICK TAYLOR Birchfield 800 metres 2793
74 - KANE ELLIOTT Falkirk Victoria 800 & 1500 metres 2778
75 - DYLAN THOMSON Pitreavie Pole vault 2776
76 - CRAIG MULLINS Edinburgh Hammer 2761
77 - AIDAN QUINN Shettleston Triple jump 2759
78 - MICHAEL FERGUSON Aberdeen 1500 metres 2749
79 89 SARAH WARNOCK Edinburgh Long jump 2746
80 - SANDY WILSON Edinburgh 100 & 200 metres 2741
81 - ELOISE WALKER Edinburgh 3000 metres 2741
82 - HOWARD BELL Edinburgh Decathlon, Long jump 2732
83 90 LEWIS BROWN Cumbernauld 400 metres 2728
84 - SAM BROWN Edinburgh 800 metres 2719
85 - JOEL McFARLANE Central Long jump 2712
86 97 ADAM BOYLE VP-Glasgow Javelin 2709
87 - ANNABEL SIMPSON Fife 3000 & 5000 metres 2709
88 - ALESSANDRO SCHENINI Giffnock North Long jump 2708
89 - LAUREN STODDART Edinburgh 2000m steeplechase 2707
90 76 KELSEY STEWART Aberdeen 400 & 800 metres 2705
91 - ANDREW McFARLANE Ross County Pole vault 2704
92 - SCOTT BRINDLEY North Ayrshire Pole vault 2702
93 81 SHAWN WRIGHT Livingston 400 metres 2694
94 - HENRY CLARKSON Lasswade Long jump 2692
95 91 MHAIRI PORTERFIELD VP-Glasgow Hammer 2689
96 85 CAMERON STEVEN Lasswade 800 metres 2686
97 - EWAN DYER Pitreavie 800 metres 2683
98 72 KATY BROWN Stewartry 800 metres 2682
99 59

COURTNEY MACGUIRE

Edinburgh Pole vault 2681
100 - ANGUS SINCLAIR Univ of Louisiana Decathlon, High jump 2679

SATS CHALLENGE UNDER 20 RANKINGS 2018

Pos Athlete Club Events Score
1 ALISHA REES Edinburgh 100 & 200 metres 3198
2 DECLAN GALL Dundee Hawkhill 400 metres hurdles 3155
3 ERIN WALLACE Giffnock North 1500 metres 3031
4 JOEL McFARLANE Central Decathlon 2955
5 CALUM HENDERSON Edinburgh Long jump 2907
6 MICHAEL OLSEN Edinburgh 100 metres 2875
7 STEPHEN MACKENZIE Inverness Long jump 2835
8 DYLAN THOMSON Pitreavie Pole vault 2806
9 AIDAN QUINN Shettleston Triple jump 2799
10 HOLLY McARTHUR Edinburgh Heptathlon, 100m hurdles 2783
11 ELOISE WALKER Edinburgh 3000 metres 2781
12 ANDREW McFARLANE Ross County Pole vault 2764
13 ADAM BOYLE VP-Glasgow Javelin 2754
14 HENRY CLARKSON Lasswade Long jump 2752
15 ALESSANDRO SCHENINI Giffnock North Long jump 2748
16 SAM BROWN Edinburgh 800 metres 2719
17 ANDREW COSTELLO Kilbarchan Hammer 2703
18 CAMERON STEVEN Lasswade 800 metres 2696
19

SEUMAS MACKAY

Shetland 800 metres 2694
20 GREG KELLY East Kilbride 200 metres 2661

SATS CHALLENGE UNDER 17 RANKINGS 2018

Pos Athlete Club Events Score
1 KANE ELLIOTT Falkirk Victoria 800 & 1500 metres 2858
2 SCOTT BRINDLEY North Ayrshire Pole vault 2802
3 ELLIE O'HARA Edinburgh Triple jump 2788
4 KEIRA WADDELL Edinburgh Javelin 2708
5 MURRAY FOTHERINGHAM Giffnock North High jump, Long jump 2675
6 KIRSTY COSTELLO Edinburgh Hammer 2637
7 MIRAJI AHMED Glasgow School of Sport Triple jump 2625
8 JOE EWING Edinburgh 800 & 1500 metres 2574
9 REUBEN NAIRNE Giffnock North Pole vault 2551
10 ISLA CALVERT Livingston 800 metres 2517
11 ANGUS DAVREN Inverness High jump 2428
12 MAX LESLIE Edinburgh 400 metres 2418
13 CRAIG STRACHAN Banchory Stonehaven 200 metres 2405
14 JOSH TYLER Exeter Shot 2398
15 CARMEN NEAT Aberdeen High jump 2375
16 JACK PATTON Kilbarchan 3000 metres 2351
17 BERA AJALA Edinburgh Triple jump 2348
18 CALLUM NEWBY Edinburgh Pole vault, 400m hurdles 2333
19

ROSS WHITELAW

VP-Glasgow 800 metres 2332
20 CERA GEMMELL East Lothian 3000 metres 2325
Pos Athlete Club Events Score
1 KANE ELLIOTT Falkirk Victoria 800 & 1500 metres 2858
2 SCOTT BRINDLEY North Ayrshire Pole vault 2802
3 ELLIE O'HARA Edinburgh Triple jump 2788
4 KEIRA WADDELL Edinburgh Javelin 2708
5 MURRAY FOTHERINGHAM Giffnock North High jump, Long jump 2675
6 KIRSTY COSTELLO Edinburgh Hammer 2637
7 MIRAJI AHMED Glasgow School of Sport Triple jump 2625
8 JOE EWING Edinburgh 800 & 1500 metres 2574
9 REUBEN NAIRNE Giffnock North Pole vault 2551
10 ISLA CALVERT Livingston 800 metres 2517
11 ANGUS DAVREN Inverness High jump 2428
12 MAX LESLIE Edinburgh 400 metres 2418
13 CRAIG STRACHAN Banchory Stonehaven 200 metres 2405
14 JOSH TYLER Exeter Shot 2398
15 CARMEN NEAT Aberdeen High jump 2375
16 JACK PATTON Kilbarchan 3000 metres 2351
17 BERA AJALA Edinburgh Triple jump 2348
18 CALLUM NEWBY Edinburgh Pole vault, 400m hurdles 2333
19

ROSS WHITELAW

VP-Glasgow 800 metres 2332
20 CERA GEMMELL East Lothian 3000 metres 2325

SATS CHALLENGE UNDER 15 RANKINGS 2018

Pos Athlete Club Events Score
1 ANNA HEDLEY Fife 3000 metres 2403
2 AIDAN BRINDLEY North Ayrshire Pole vault 2106
3 ALEXANDER POUSTIE-WILLIAMSON Edinburgh 300 metres 2026
4 IMOGEN LEWIS Lasswade Triple jump 2021
5 VIVIAN DURUH Law & District Shot 2011
6 KATIE JOHNSON Edinburgh 1500 metres 1969
7 KYLE WILKINSON Elgin Long jump 1956
8 ALYSON BELL Giffnock North 100 metres 1947
9 JILLY LEFEBVRE North Ayrshire High jump, pentathlon 1897
10 VALENCIA WRIGHT Giffnock North 1500m, 3000m 1884
11 COIRILIDH COOK Central 75m hurdles 1855
12 SAMUEL TURNBULL Pitreavie High jump 1851
13 ABBEY ORR VP-Glasgow High jump 1840
14 STELLA COUTTS Cumbernauld Hammer 1839
15 SEGAE UGBE Montrose Shot 1780
16 LEWIS WATT Aberdeen 800 metres 1769
17 ROSS MORGAN Whitemoss Shot 1728
18 LAYLA ZUILL Fife 100m, 200m, 300m 1710
19

ANYA MACLEAN

Garscube 1500m, 3000m 1691
20 ROB HENDERSON Edinburgh Long jump 1690

SATS CHALLENGE UNDER 13 RANKINGS 2018

Pos Athlete Club Events Score
1 MEGHAN PORTERFIELD VP - Glasgow Shot, hammer 1510
2 STROMA FRASER Inverness Pentathlon, long jump 1147
3 MYA McMAHON Dunfermline HJ, LJ, Pentathlon 1130
4 FINLAY ROSS Harmeny 1500 metres 1078
5 ANGELA KELLY Aberdeen Shot, discus 1073
6 DANIEL MARTIN Giffnock North 75m hurdles, pentathlon 1053
7 ERIN MACFARLANE Pitreavie 800m, 1500m 975
8 LACHLAN BUCHANAN Inverness 800m, 1500m 972
9 JENNA HILDITCH VP Glasgow 70m hurdles, pentathlon 948
10 MARVELLOUS IGBINIDU Inverness Discus, 100m 945
11 ALICE BALL Edinburgh 70m hurdles, 200m 929
12 ERIN RAMSAY Ayr Seaforth 200 metres 921
13 MAX EVANS East Lothian 75m hurdles, pentathlon 919
14 CALUM CHARTERS East Kilbride High jump 914
15 CALEB McLEOD Pitreavie 800m, pentathlon 900
16 ANNA WIDDOWSON Edinburgh 75m, 150m, long jump 895
17 DEAN PATTERSON Larkhall 100 metres, 200 metres 887
18= FERGUS CURRIE Garscube 800m, 1500m 881
18=

CAITLYN CHRISTIE

Falkirk Victoria 800m, 1500m 881
20 PHOEBE ARMSTRONG Aberdeen 1500 metres 863

SATS

 

Scottish Association of Track Statisticians (SATS)

 

Contact E-Mail: scotstats@aol.com

 

Contact Tel: 07549 898192

 

Facebook: Our facebook page

 

 

Contact