THE SATS CHALLENGE RANKINGS 2014

Our Winner - Eilidh Child (Pic: Pete Huntley)
Our Winner - Eilidh Child (Pic: Pete Huntley)

The SATS Challenge Rankings rank Scottish athletes based on the SATS Performance Tables on this website. The ranking scores approximate to 1200 points for the equivalent of a World Championship qualifying standard to 600 points for the equivalent of a Power of 10 Top 10 position at Under-15 level.

 

The Challenge Rankings are made up of an athlete's top 3 performance scores in the 2014 outdoor season along with bonus points for performances at the Commonwealth Games, European Championships, British Championships and Scottish Championships.

 

The following rankings cover track and field athletics only. Indoor performances and Road performances are not included.

Pos Athlete Score   Pos Athlete Score
1 EILIDH CHILD  4308   51 ALLAN HAMILTON  2983
2 LYNSEY SHARP  4241   52 ANDREW BUTCHART 2982
3 LAURA MUIR  3995   53 MORAG MACLARTY 2980
4 EILISH McCOLGAN  3744   54 JAMES McLACHLAN 2978
5 JAX THOIRS  3666   55 SARAH BENSON  2977
6 MARK DRY  3651   56 JENNY TAN 2975
7 CHRIS O'HARE  3636   57 GRANT PLENDERLEITH 2967
8 LAURA WHITTLE  3627   58 GREG LOUDEN 2963
9 LENNIE WAITE  3602   59
RYAN McKINLAY 2959
10 BETH POTTER  3572   60 ALISON RODGER  2957
11 GUY LEARMONTH  3454   61 MATTHEW GILLESPIE  2941
12 CHRIS BENNETT  3448   62 KATHRYN CHRISTIE
2938
13 GREGOR MACLEAN  3443   63 GREG MILLAR  2938
14 STEPHEN LISGO  3430   64 RACHAEL MACKENZIE  2932
15 ALLAN SMITH  3402   65 MARTIN LIPTON 2927
16 KIRSTY LAW  3399   66 IAN WILLIAMSON 2926
17 ANDY FROST  3397   67 JACK WALKER 2912
18 RAY BOBROWNICKI  3392   68 LACHLAN OATES 2905
19 SUSAN McKELVIE  3391   69 EMMA NUTTALL 2900
20 JAKE WIGHTMAN  3375   70 JADE NIMMO 2874
21 DAVID SMITH  3360   71 GEMMA NICOL 2857
22 EMILY DUDGEON 3348   72 GRANT MUIR  2854
23 RACHEL HUNTER 3343   73 EWAN DYER 2853
24 NICK PERCY 3297   74 KIRSTEN McASLAN  2849
25 ANGUS McINROY 3271   75 DIANE RAMSAY 2846
26 DAVID BISHOP  3269   76 GEMMA WERRETT 2837
27 LUKE CALDWELL 3266   77 MYLES EDWARDS 2834
28 KIRSTY YATES 3242   78 CONNOR HENDERSON 2827
29 ANDREW LEMONCELLO  3226   79 ZOEY CLARK 2815
30 DAVID MARTIN (400H)  3185   80 ANTONY DAFFURN   2810
31 JAMIE BOWIE  3169   81 JACK LAWRIE 2793
32 MARK MITCHELL 3166   82 CHRIS WATSON 2792
33 MYRA PERKINS 3165   83 COURTNEY MACGUIRE 2771
34 JAMES CAMPBELL   3155   84 LUKE TRAYNOR 2771
35 CAMERON BOYEK 3150   85 JOHN CARR 2769
36 JAYNE NISBET 3136   86 RYAN OSWALD 2767
37 KIMBERLEY REED  3122   87 JAMIE STEVENSON 2761
38 CALLUM HAWKINS
 3097   88 NONY MORDI 2749
39 JOSEPHINE MOULTRIE
 3097   89 ALEXANDER HENDRY 2737
40 HENRIETTA PAXTON 3096   90 TOM WATSON 2735
41 KRIS ROBERTSON  3095   91 PATRICK SWAN 2722
42 KRIS GAUSON 3095   92 NEIL GOURLEY 2721
43 RHONA AUCKLAND  3080   93 HAZEL ROSS 2720
44 SHAUN WYLLIE 3070   94 DAVID MARTIN (LJ)
2708
45 SARAH WARNOCK 3058   95 SARAH INGLIS
2703
46 KATY BROWN 3057   96 CAROLINE ADAMS
2696
47 CALUM INNES 3039   97 STUART FERGUSON
2681
48 DAVID FEENEY 3031   98 ZARA ASANTE
2679
49 IAN RAWLINSON 3010   99 CIARAN WRIGHT
2670
50 ROSS MATHESON 2986   100 STEVE WHYTE
2665

SATS CHALLENGE UNDER 13 RANKINGS 2014

Pos
Athlete
Club Events Score
 1 OWEN ASHALL Edinburgh AC High Jump 1036
2 HARRY HALL Aberdeen AAC 800m 959
3 EMMA FREW Ayr Seaforth AC 800m/1200m/1500m 957
4 LUCY DAVISON Central AC 70mH/HJ/Pent 940
5 RACHEL BROADFOOT Arbroath & District AC 70mH/LJ 930
6 REUBEN NAIRNE Giffnock North AAC 75mH/LJ 926
7 HAMISH ARMITT Giffnock North AAC 1500m 922
8 CHRIS McLEW Ronhill Cambuslang H 800m/1500m 914
9 ABIGAIL DAVISON Central AC 100m/150m 910
10 LUCY SMITH Central AC HJ/Pent 908
11 TOM IRELAND Edinburgh AC 1500m 902
12 EILIDH GIBSON Kilbarchan AAC 800m/1500m 896
13 EMMA MAILER Central AC 70mH 895
14 RACHEL HUNTER Law & District AC 70mH/LJ/Pent 892
15 KATIE REVILLE Nithsdale AC 200m/HJ 885
16 ALICE GOODALL Edinburgh AC 800m 875
17 SCOTT SPRANG Ayr Seaforth AC 1500m 873
18 ANNABEL BALLANTYNE Giffnock North AAC 800m/1500m 869
19 RORY MACLEAN Kilbarchan AAC 100m/200m 867
20 KATIE SHARKEY Central AC 70mH 861

SATS CHALLENGE UNDER 15 RANKINGS 2014

Pos
Athlete
Club Events Score
 1 EMMA RAE
Pitreavie AAC
Hammer 2230
2 HOLLY McARTHUR
Whitemoss AAC
Pentathlon
2093
3 ANDREW McFARLANE
Inverness H
Pole Vault
2032
4 ERIN WALLACE
Giffnock North AAC
800m/1500m
1924
5 ANDREW COSTELLO
Kilbarchan AC
Hammer
1851
6 ANDREW PECK
Ayr Seaforth AC
Discus/Hammer
1844
7 ADAM SCOTT
Fife AC
1500m 1792
8 SCOTT CONNAL
Whitemoss AAC
PV/Pent
1751
9 HEATHER FAWCETT
Kilbarchan AC
Hammer
1698
10 ADAM BOYLE
VP Glasgow AC
Javelin
1690
11 EVIE BARTL
Kilmarnock H
Javelin
1632
12 ADAM FALLON
Law & District AC
Discus
1585
13 JAMES ADAM
Pitreavie AAC
800m
1583
14 SEAN McLAREN
Falkirk Victoria H
Discus/Hammer
1567
15 CHARLOTTE STEELE
Law & District AC
Javelin/Discus
1557
16 JOEL McFARLANE
Arbroath & District AC
80mH/Pent 1556
17 KIERAN HALLIDAY
Central AC
Triple Jump
1545
18 LAUREN GREIG
Kilmarnock H
100m/200m 1540
19 SHONA CROSSAN
Shettleston H
Shot
1528
20 AIDAN QUINN
Shettleston H
Triple Jump
1523

SATS CHALLENGE UNDER 17 RANKINGS 2014

Pos
Athlete
Club Events Score
 1 GEORGE EVANS
Inverness H
Shot/Discus
2680
2 JOSH KERR
Edinburgh AC
800/1500/3000m
2561
3 ALISHA REES
Banchory Stonehaven AC
100m/200m
2547
4 CAMERON TINDLE
Edinburgh AC
100m/200m
2453
5 DIONNE MILNE
Moray Road Runners
Discus
2425
6 ANDREW SMITH
Inverness H
400m
2331
7 JILL CHERRY
Shettleston H
300m
2314
8 BEN GREENWOOD
Perth Strathtay H
800m
2286
9 LEWIS McGUIRE
Central AC
High Jump
2274
10 CHRISTOPHER STEWART
Giffnock North AAC
1500m S'chase
2261
11 CONNOR MACLEAN
Stornoway RAC
800m/1500m
2245
12 CAITLIN EDGAR
Central AC
Pent/Hept
2235
13 SANDY WILSON
Edinburgh AC
200m
2223
14 TOM CHANDLER
Central AC
100H/LJ/Oct
2219
15 AIDAN GILBRIDE
East Kilbride AAC
800m
2195
16 CARYS McAULAY
Warrington AC
400m/800m
2178
17 MICHAEL MACMILLAN
Stornoway RAC
800m
2176
18 JEMMA REEKIE
Kilbarchan AC
800m
2160
19 CRAIG MULLINS
Moorfoot Runners
Hammer
2160
20 JACK MONCUR
Exeter H
Javelin
2152

SATS CHALLENGE UNDER 20 RANKINGS 2014

Pos
Athlete
Club Events Score
 1 KIMBERLEY REED
Edinburgh AC
Hammer
3147
2 SHAUN WYLLIE
Bracknell AC
1500m
3130
3 JACK LAWRIE
Pitreavie AAC
400m Hurdles
2773
4 CIARAN WRIGHT
Falkirk Victoria H
Hammer
2760
5 NEIL GOURLEY
Giffnock North AAC
1500m/3000mSC
2749
6 ROSS DOUGLAS
Charnwood AC
Hammer
2746
7 ANNA GORDON
Pitreavie AAC
Pole Vault
2702
8 GREG WILLIAMS
Inverclyde AC
800m
2616
9 FRASER O'ROURKE
Giffnock North AAC
Pole Vault
2574
10 ROBERT FERGUSON
Lasswade AAC
High Jump
2561
11 BEN MAIN
Shettleston H
Hammer
2549
12 GAVIN McARDLE
Kilbarchan AC
1500m
2520
13 ANDREW LAWLER
Edinburgh AC
2000SC/3000SC
2519
14 MARK GUTHRIE
Central AC
Hammer
2496
15 KELSEY STEWART
Aberdeen AAC
400m
2476
16 ROSS MAXWELL
VP-Glasgow AC
100m/200m
2465
17 MHAIRI HENDRY
VP-Glasgow AC
800m
2452
18 RYAN THOMSON
Ronhill Cambuslang H
1500m/3000m
2448
19 KATHRYN GILLESPIE
Central AC
1500m
2446
20 MHAIRI PATIENCE
VP-Glasgow AC
400m Hurdles
2445

SATS

 

Scottish Association of Track Statisticians (SATS)

 

Contact E-Mail: scotstats@aol.com

 

Contact Tel: 07549 898192

 

Facebook: Our facebook page

 

 

Contact